Závody na Žabárně 2022

05.07.2022

V pátek navečer 3.6.2022 se na louce na břehu řeky Jihlavy po delší době opět objevily dva párty stany a několik stolů s lavičkami. Neklamný to signál, že po roční pauze se na "Žabárně" bude závodit v lovu ryb. MRS, z.s pobočný spolek Nová Ves totiž pořádal tradiční rybářské závody. V sobotu 3.6. závody dospělých a v následující den, v neděli, pak závody dětí.

V sobotu, již brzo ráno po 5. hodině, se začali trousit první nedočkaví rybáři a zabírat si svá vybraná místa na břehu. Nakonec se rybářů a rybářek sešlo 42. Což v kontextu s roky předešlými není žádná sláva. Těžko říct, proč závody již přestávají táhnout. Byť pořadatelé dělají vše pro to, aby zúčastnění byli spokojeni. Do revíru byly před závody vysazeny 4 q kapra, občerstvení bylo zajištěno, dokonce i roznos pití a jídla po břehu fungoval. Možná se na nižší účasti podepsala kolize termínu, kdy se ve stejném termínu konaly rybářské závody v nedalekých Řeznovicích.

V 6 hodin byly závody zahájeny a zanedlouho již rozhodčí měřili a zapisovali první úlovky. S menšími přestávkami kapři brali celkem obstojně. Střídání míst a přestávku pak závodníci využily k doplnění kalorií. Pivo, limonáda, dobroty z udírny a krkovička na kotlíku, to vše rychle ubývalo. Druhé kolo závodů odstartovalo v 9:30 hod. S braním kaprů už to tak růžové nebylo, nicméně nějaké ryby se pochytaly. Ve 13:30 hod. zvuk vuvuzely závody ukončil. Následovalo rychlé spočítání výsledků a pak slavnostní vyhlášení nejlepších závodníků. Pohár za největší rybu, kapra 48 cm velkého, převzal pan Ladislav Lukeš. Na 3. místě s počtem 259 nachytaných centimetrů, což rovná se počtu bodů, se umístil pan Libor Samlík. O první místě pana Miroslava Golda pak rozhodla větší chycená ryba, neboť došlo k remíze. Pan Gold a pan Kovář totiž nachytali shodně 334 bodů. Pan Jaroslav Kovář tak obsadil 2. místo. Všichni vyhodnocení rybáři obdrželi krom hezkých pohárů i poukazy pro nákup rybářských potřeb. A tím sobotní program skončil.

Nedělní závody mládeže byly odstartovány v 7:30. A pokud účast na závodech dospělých byla zklamáním, pak účast na dětských závodech byla silným rozčarováním. Na březích "Žabárny" se ztrácelo pouhých 21 dětí s doprovodem. Nicméně přítomní malí závodníci se snažili, co jím síly stačily. A odměnou jim bylo, že ryby braly po celé dopoledne velmi dobře. Malí lovci se tak nemohli od svých prutů odtrhnout. Pro občerstvení, které každý malý lovec a lovkyně obdrželi zadarmo tak musel ke stánkům zaběhnout doprovod. Čas vyhrazený rybolovu rychle uplynul a ve 12 hod. byly závody ukončeny. Následovalo vyhlášení výsledků. Největší rybu, kapra 50 cm dlouhého, chytil Michal Dittrich. Na 3. místě s počtem bodů 353 se umístila Sofie Treu, na 2. místě s počtem bodů 418 Denis Roháček a závody vyhrál s 506 body Adam Bednařík. Všichni obdrželi pohár pro vítěze a hodnotnou věcnou rybářskou cenu. Drobnými cenami byly postupně odměněny všechny zúčastněné děti.

Zde se náleží poděkovat sponzorům, kteří naše závody tradičně podpořili. I přes slabou účast se závody nakonec vydařily a zúčastnění odjížděli spokojení. Odčerpat zásoby nachystaného jídla a pití pak v poledních hodinách pomohli vodáci, kteří měli v neděli veřejné splouvání Jihlavy a k přistání u břehu je zlákal ruch a postavené párty stany. Takže, nakonec vše dobře dopadlo.

Nás pořadatele ale přesto čeká rozhodování, co se závody dále. Pokud je budeme chtít pořádat i nadále, nezbude asi najít v kalendáři jiný, vhodnější termín tak, aby termín nekolidoval s podobnými akcemi v okolí. Což rozhodně nebude jednoduché.

Poděkování sponzorům za podporu rybářských závodů mládeže

Řeznictví Aleš Divácký, Říčany

Rybářský sen, Ivančice

Sportovní rybolov.cz, Dana Mosoriaková, Ivančice

Carpsecret s.r.o., Letkovice

Tommi-fly.cz, Ivančice

Interdoor s.r.o., Oslavany