Závody na Žabárně 2019

29.06.2019

Posečená louka na břehu řeky Jihlavy, nebývalý ruch na břehu Žabárny, způsobený budováním základny a fronta u předprodeje místenek, to vše v pátek odpoledne, avizovaly, že opět po roce to vypukne. Ano, o víkendu 8. až 9. června 2019 se konaly tradiční rybářské závody pořádané na revíru Jihlava 5M, tedy na Žabárně. V sobotu závody dospělých, v neděli pak závody mládeže.


V sobotu kolem 5. hodiny ranní už byl na břehu celkem ruch. Pořadatelé chystali stánky s občerstvením, udírnu, kotlík, výčep…. Rovněž probíhala prezence závodníků, těch, kteří se nezúčastnili páteční "bitvy" o startovní čísla a bylo jim v podstatě jedno, které místo na ně zbyde. Celkem se nakonec do závodů přihlásilo na 7 desítek rybářek a rybářů.


Přesně v 6 hodin byly závody zahájeny. Místopředseda popřál všem příjemnou pohodu a rybářské úspěchy a po zvuku vuvuzely padly první splávky do vody. Do revíru bylo vysazeno 300 kg kaprů, a tak první úlovky na sebe nenechaly dlouho čekat. Kapři brali tak, že 5 rozhodčích se mělo co ohánět, aby úlovky řádně zaregistrovali do úlovkových lístků. V příjemné atmosféře a za hezkého počasí, které kazil jen poměrně silný vítr, dopoledne rychle ubíhalo. Pípa jela naplno, z udírny se kouřilo a krkovice na kotlíku krásně bublala a vůně dušeného masa se vinula údolím. A v 9 hodin, v době přestávky a střídání lovných míst, pak závodníci vzali stánky s pitím a jídlem útokem. Po patřičném občerstvení rybáři opět zasedli na břeh a soutěž o krásné poháry a finanční poukazy pokračovala. Závody pokračovaly druhým kolem až do 12:30 hod, kdy hospodář odtroubil konec.
A opět následoval atak stánků s občerstvením, zvláště nápoje šly v nastalém teple k duhu. Po rychlém spočítání úlovků následovalo vyhlášení výsledků.

Výsledková listina rybářských závodů dospělých 8.6.2019

Pořadí Body Jméno a příjmení
1. 625 Martin Sedláček
2. 620 Michal Potičný ml.
3. 400 František Fiala ml.
4. 337 Jaroslav Růžička ml.
5. 325 František Bureš
6. 317 Jaroslav Růžička st.
7. 249 Libuše Chrástová
8. 227 Pavel Kunc
9. 210 Roman Kalvoda
10. 207 Václav Vystrčil ml.
11. 204 Josef Žaža
12. 203 Josef Janíček
13. 176 David Holčapek
14. 174 Jaroslav Jonáš
15. 173 Tomáš Vyskočil

Největší ryba – amur 54 cm – Pavel Kunc
Rarita – rak 15 cm – Zdeněk Toman
Závodů se zúčastnilo 70 závodníků, chytilo se 142 ks kaprů, 3 ks línů, 1 ks amura.

Všem úspěšným rybářkám a rybářům patří velká gratulace. A úplně všem pak poděkování za účast a přispění tak ke zdárnému a úspěšnému průběhu celé akce.

Závody mládeže

V neděli o půl 7 byli pořadatelé zase "na značkách". Za hodinu mělo totiž opět vypuknout soutěžení o krále rybářů, tentokrát mezi naší mládeží. Fronta u prezence naznačovala, že po pár skromnějších ročnících, by účast mohla být dobrá. Čemuž nahrávalo i příjemné počasí. Nakonec se do závodů přihlásilo 54 děvčat a chlapců. Startovné se už tradičně na dětských závodech na Žabárně nevybírá, navíc každá malá závodnice a závodník dostal zdarma občerstvení a jeden nápoj. Zde patří připojit poděkování sponzorům za jejich podporu této akce.


V 7:30 hod. pak začal vlastní rybolov. Konec byl ohlášen na 12:00 hod. Děti zaujaly místa na břehu tak, jak ony nebo jejich dospělý doprovod, uznaly za vhodné. Rovněž střídání místa nebylo nijak organizováno a omezováno. A dorost se vskutku snažil. Rozhodčí kmitali od jednoho rybáře k druhému a úlovkové lístky se plnily jejich zápisy a razítky. Příjemné dopoledne rychle ubíhalo. K tradičnímu občerstvení pak přibyl dětmi oblíbený dietní párek a kofola. Samozřejmě i rodiče a návštěvníci tohoto klání si u stánků přišli na své. Malí rybáři se tak věnovali rybolovu, že o doprovodné aktivity (hod šipkou, "poznávačka" živočichů a rostlin spjatých s vodním prostředím) byl tentokrát menší zájem. Ryby totiž braly až do konce závodů a čas rychle uplynul. Po ukončení závodů a spočítání výsledků došlo na vyhlášení vítězů.

Výsledková listina rybářských závodů mládeže 9.6.2019

Pořadí Body Jméno a příjmení
1. 259 Lukáš Kukla
2. 247 Matyáš Zadražil
3. 229 Ditrich Michálek
4. 221 Isabela Steinochová
5. 211 Martina Krejčová
6. 192 Lenka Krýdlová
7. 188 Monika Nekudová
8. 170 Adam Bednařík
9. 158 Adam Robotka
10. 128 Adéla Kolářová

Největší ryba – kapr – 50 cm – Ditrich Michálek
Závodů se zúčastnilo 54 mladých závodníků, chytilo se 78 ks kaprů, 4 ks línů, 13 ks plotic.

Vyhlášení vítězů proběhlo již za velké pozornosti vodáků, kteří měli shodou okolností zrovna v neděli na Jihlavě akci. A spousta jich objevila naše občerstvení - a hojně je využili. Břeh řeky se brzo proměnil v přístaviště. Obsluhy v obou stáncích tak na závěr dvoudenní akce prožily další zatěžkávací zkoušku. A zásoby proviantu tak tak vyšly.


Ale zpět k vyhlášení výsledků. První tři malí rybáři a lovec největší ryby dostali krásné poháry a hodnotné věcné ceny, samozřejmě zaměřené na rybolov. Postupně, podle dosažených výsledků, byly děti odměňovány hezkými cenami. Dostalo se i na ty děti, kterým se letos nezadařilo a nechytily žádnou rybu. Dostaly cenu útěchy. Nakonec si tedy nějakou cenu odnesl úplně každý účastník dětských závodů.


Po vyhlášení výsledků nás pořadatele čekala ještě jedna směna: bylo nutno celý areál uklidit, zbourat stany, odvést a uložit materiál v Alexovicích. Zvládli jsme to. Všem, kteří se nějak podíleli na organizaci závodů tak patří velký dík!


Asi je možno konstatovat, že celý závodní víkend byl úspěšný a doufám, že se líbil i zúčastněným závodníkům, jak těm zkušeným v sobotu, tak těm začínajícím v neděli. A už se pomalu těšíme na setkání u naší Žabárny v roce 2020.
Petrův zdar

Poděkování sponzorům za podporu rybářských závodů pro mládež

Řeznictví a uzenářství Aleš Divácký, Říčany

Sportovní rybolov.cz, Dana Mosoriaková, Ivančice

Rybářské potřeby Fishbis, Zbýšov

Carpsecret s.r.o., Letkovice

GIFOS s.r.o., Stanislav Opálka, Brno - Horní Heršpice

Interdoor s.r.o., Oslavany

www.raf.wine

HUTIRA – PSV Ivančice, s.r.o.

Obec Nová Ves

Nadpis textu

Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium totam rem aperiam eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo nemo enim ipsam voluptatem.