Závody na Žabárně 2018

20.06.2018

Ranní mlha po noční bouřce v údolí řeky Jihlavy vítala pořadatele a zejména pak závodníky tradičních rybářských závodů na Žabárně, tedy na rybářském revíru Jihlava 5M. Konaly se v novém termínu, v sobotu 9. 6. 2018. Závody rybářského dorostu pak byly naplánované na neděli 10. 6.2018.

Od 5:00 h se již sjížděli nedočkaví rybáři, aby se zavčas prezentovali, a hlavně si vybrali to pravé "top" místo, kde "to bude brát". Účast byla tak nějak tradiční. Na dobu, kdy se závodů účastnilo kolem 90 rybářů, už zřejmě můžeme definitivně zapomenout. Prezentovalo se celkem 70 rybářů. Takže kolem vody bylo relativně dostatek místa. Úderem 6 hodiny, ale hlavně zatroubením vuvuzely, začal prvním kolem vlastní rybolov.

A ryby se nedaly zahanbit. Do revíru bylo před závody vysazeno 300 kg kaprů. A brali nejen tito šupinatí "násaďáci". V podběráku se ocitlo i několik domorodých lysců s délkou kolem 60 cm. Na slabý vlasec a v obklíčení dalších mnoha udic z obou stran bylo zdolávání těchto ryb už poměrně velký adrenalin. A to už ani nemluvím o tom, když na háčku skončil amur….

První kolo skončilo v 9 hodin. Půlhodinová přestávka pak byla využita na sdělování zážitků, ale převážně k doplnění tekutin a kalorií. Jako každý rok bylo připraveno dobré občerstvení. Letos došlo k inovaci nabídky ve stánku s jídlem. Kromě tradičních dobrot z udírny byla připravena výborná rybí polévka a smažený kapr. Ovšem, vzhledem k teplému počasí, byl na steč vzat hlavně stánek s pivem. Toho se, i díky skvělé roznáškové službě, vytočilo opravdu dost.

Druhé kolo začalo v 9:30 a trvalo do 12:30. I během něho se chytila spousta ryb. Celkem se za závody ulovilo 141 kaprů, 8 amurů, 2 candáti, 1 štika a 1 jelec tloušť. Tedy vychází průměr přes dvě ryby na rybáře!

Když už rozhodčí pomalu začali sbírat úlovkové lístky, podařil se husarský kousek Frantovi Kulhánkovi. "Emeritní" předseda našeho spolku za pět minut dvanáct (vlastně za pět minut 12:30) zasekl rybu. Po chvíli přetahování se na hladině objevil krásný amur. Po litém boji se Frantovi (samozřejmě za jízlivých poznámek seběhnuvších se "radilů") podařilo rybu zdolat. Amur měřil krásných 75 cm. A jak se později ukázalo, byla to poslední a nejdelší ryba závodu. Co po závodech následovalo ukazují přiložené fotografie ve fotogalerii.
Po bleskovém spočítání výsledků následovalo vyhlášení výsledků a předání pohárů a cen.

Celkové pořadí:

1. místo Kovář Jaroslav 457 bodů
2. místo Holčapek David 364 bodů
3. místo Vyhnalík Jindřich 337 bodů
Největší ryba Kulhánek František amur bílý - 75 cm

Vyhlášením vítězů a nedobrovolnou koupelí Franty Kulhánka závody dospělých skončily.

Závody mládeže

Pro pořadatele to však byla jen první polovina práce! V neděli ráno už jsme byli všichni opět "na značkách". U prezentace, u občerstvení, rozhodčí …. všichni opět v pilné práci. Úderem půl osmé začalo zápolení malých rybářů.

Letos jsme poněkud změnili pravidla a děti tak soupeřily bez rozdílu věku v jedné kategorii. Sešlo se jich 45. I u mládeže je tak možno pozorovat sestupný trend účastí na rybářských závodech, což nás mrzí. Ani změna termínu mimo Mezinárodního dne dětí, kdy je pro děti pořádáno plno jiných akcí, ani příjemné počasí, nepřinesly zvýšenou účast. Ale děti, které neváhaly a přišly, si letos závody opravdu užily. Po pomalém rozjezdu se ryby skutečně činily, aby malým rybářkám a rybářům dělaly radost. Braly v průběhu celého závodu. Kapři i amuři.

Bylo vidět, že se závodů účastní děti se skutečným zájmem o rybolov. Dlouho se je nedařilo odlákat od prutů k doprovodnému programu, kde jsme si pro ně připravili již tradičně střelbu ze vzduchovky, "poznávačku" ryb a ostatních živočichů, žijících ve vodním prostředí a kolem vody a vodních rostlin a šipky. Nakonec se i tyto atrakce těšily značnému zájmu dětí.

Startovné na dětské závody bylo nulové, rovněž občerstvení měly všechny děti, které se závodu zúčastnily, zadarmo. A to i díky sponzorům, kterým je třeba tímto poděkovat. Ve 12 hodin byly závody ukončeny a po spočítání výsledků následovalo vyhlášení vítězů.

Celkové pořadí závodů mládeže:

1. místo Nekudová Monika 638 bodů
2. místo Hypr Sebastián 551 bodů
3. místo Kolářová Adéla 530 bodů
Největší ryba Harák Daniel amur bílý - 69 cm

Hodnotnou cenu si nakonec odnesl každý malý rybář, každá malá rybářka. O tom, že byl o tyto ceny velký zájem, svědčí fronta, kterou děti před stánkem s cenami samy vytvořily.

Oboje závody na Žabárně v červnu 2018 se tedy vydařily. Nezbývá než moc poděkovat všem, co se na jejich přípravě a vlastním průběhu podíleli. Byl to sice pracovní víkend, ale strávený v přírodě, v krásném údolí řeky Jihlavy ve společnosti stejně zapálených přátel Petrova cechu. Za rok tedy těšíme na shledanou!

Petrův Zdar!

Epilog:
Když po úklidu areálu, odvozu všech věcí a uložení materiálu do skladu, sedli znavení pořadatelé na břeh Žabárny, aby si užili trochu pohody a rybolovu, objevily se nad hradem Templštýn zlověstné černé mraky. Neustálé burácení hromu též nevěstilo nic dobrého. Bylo to ku zlosti. Celý víkend pěkně a teď …. Když se pak zvedl silný vítr a začalo poprchat, vzdal jsem to a zbaběle ujel. Mnozí kolegové však odhodlaně zůstali. A jak se ukázalo, udělali dobře. Zřejmě to byl patron rybářů, svatý Petr, který nedopustil tuto nespravedlnost a zasáhl. Bouřka uhnula severněji, na Žabárnu padlo pár kapek a rychle se vyčasilo. A tak si i pořadatelé nakonec užili trochu té žabárenské rybařiny.

Poděkování sponzorům za podporu rybářských závodů pro mládež


Řeznictví a uzenářství Aleš Divácký, Říčany

Sportovní rybolov.cz, Dana Mosoriaková, Ivančice

Rybářské potřeby Fishbis, Zbýšov

Carpsecret s.r.o., Letkovice

GIFOS s.r.o., Stanislav Opálka, Brno - Horní Heršpice

Interdoor s.r.o., Oslavany

Obec Nová Ves

Nadpis textu

Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium totam rem aperiam eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo nemo enim ipsam voluptatem.