Výlet na Macochu a do Zooparku Vyškov

10.10.2019

V sobotu 14.9.2019 se uskutečnil zájezd pořádaný Moravským rybářským svazem, z.s. pobočným spolkem Nová Ves, nazvaný Punkevní jeskyně a DinoPark a ZOOpark Vyškov.


V 6.45 hodin pro nás přijel autobus na autobusové nádraží v Oslavanech, kde nastoupili první účastníci výletu. Ostatní jsme vyzvedli cestou v Nové Vsi, Biskoupkách a Ivančicích. Potom naše cesta pokračovala směr Punkevní jeskyně. Přijeli jsme na parkoviště Macocha, a protože Punkevní jeskyně byly zhruba 2 km daleko, tak k přesunu k nim někteří zvolili lanovku, jiní šli přírodní stezkou pěšky. Sešli jsme se všichni u vchodu do jeskyní načas. V 9.40 hodin nám začala prohlídka s průvodkyní. Do jeskyně jsme vcházeli prostřílenou štolou, poté se před námi otevřel majestátní prostor Předního dómu, kde při teplotě kolem 8 stupňů se dozvídáme zajímavé věci o krápnících: stalaktitech, stalagnátech i stalagmitech. Jsou k vidění např. "Dvě sovy, Hrad na skále, Turecký minaret"a další. Přecházíme do tzv. Zadního dómu, kde vidíme "Jehlu", která se nikdy nespojí, protože krápník již nemá vodu na růst. Další byly zajímavé krápníky s plochým zakončením, protože na ně voda kape z velké výšky a rozstřikuje se do stran. Poté vcházíme na dno Macochy, kde se dozvídáme, pověst o tom, jak Macocha vznikla. Pak nastupujeme na lodičky, kde nás čekal průvodce s dalším vtipným výkladem. Ukazuje nám Masarykův dóm, bobří síňku, pojmenované podle kostí zvířete, které se tam našly. Poté už vidíme denní světlo a prohlídka končí. Všem, zejména dětem se v jeskyni moc líbilo.


Zpět na parkoviště někteří jeli opět lanovkou, jiní se svezli vláčkem na Skalní mlýn, kde jsme se všichni potkali, posilnili a pokračovali jsme do Vyškova.


Ve Vyškově byl rozchod u vstupu do Zoo. Většina odtud hned jela vláčkem do DinoParku, který se nalézá v malebném lesoparku na okraji Vyškova. Zde jsou k vidění desítky modelů dinosaurů ve všech velikostech, některé modely jsou pohyblivé a vydávají i autentické zvuky. V ceně vstupenky bylo 4D kino s panoramatickým filmem. Jedinečná byla i visutá lanová dráha, která umožňuje pohled na dinosaury z ptačí perspektivy. Po prohlídce parku nás vláček přepravil zpátky do Zooparku, který jsme si také prohlédli. Zde jsme viděli různá zvířata i ryby - jesetery, kapry, amury, cejny, karasy a jiné. Po prohlídce jsme se sešli u autobusu kolem 18.00 hodiny a po společném fotu jsme se vypravili na cestu domů. Cestou jsme poděkovali panu řidiči, že nás dopravil v pořádku a bezpečně tam i zpět.


Tím náš velmi zdařilý výlet skončil a můžeme se začít těšit na ten další v roce 2020.


S pozdravem

Petrův Zdar


Eva Horáková