Rybářské závody na žabárně 2023

27.05.2023

V pátek 26. 5. 2023 se na břehu Žabárny opět po roce objevily dva zelené pártystany. Neklamné znamení, že se budou konat tradiční rybářské závody. Do Žabárny byly vysazeny 3q kapra, pro účastníky bylo nachystáno na kotlík 20 kg krkovičky, rovněž tak dobroty do udírny. Pivo a limo nakoupeno. A tak jsme s napětím očekávali, jaký bude tentokrát o závody ze stran rybářů zájem. Kvůli kolizi termínů se závody v Řeznovicích jsme závody o týden uspíšili. Bohužel, už předprodej povolenek v pátek večer signalizoval, že s účastí to opět nebude žádná sláva. A nebyla. Závodů dospělých se zúčastnilo 31 rybářů a rybářek. Tak trochu se na březích, byť poměrně malé Žabárny, ztráceli. Slabá účast opět potvrdila smutnou skutečnost, že taková ta dřívější svazová pospolitost s dnešní moderní dobou vymizela. Většina rybářů je organizovaná jenom z toho pragmatického důvodu, aby si měli kde zakoupit povolenku. Společenský spolkový život, do kterého rybářské závody bezesporu patří, jim nic neříká. A ukazuje se také, že tradiční rybářské závody konané na normálním sportovním revíru nemohou konkurovat závodům na komerčních vodách. Ať už hodnotou cen, o které se soutěží, nebo i velikostí lovených ryb. Otázkou pak je, jestli tyto "naše" závody má cenu pořádat…

Nicméně s úderem 6. hodiny zazněl signál a závody mohly začít. Za příjemného počasí kapři poměrně slušně brali a úlovkové lístky se úspěšně plnily. Byly chvíle, kdy rozhodčí nevěděli, kam dřív skočit. A tak přestávka na občerstvení v 9 hodin přišla všem vhod. Po ní následovalo střídání míst a lov v druhém kole do 12:30, kdy byly závody odtroubeny. Po rychlém spočítání výsledků byly vyhlášeny výsledky, vítězům předány poháry a finanční poukazy.


Výsledky:

1. místo - Josef Malý - 544 bodů
2. místo – Miroslav Gold – 525 bodů
3. místo – Josef Zajíc – 440 bodů
Největší ryba – Václav Vystrčil – kapr 54 cm

Celkové výsledky do 22 místa


Po vyhlášení výsledků byly závody oficiálně ukončeny.

V neděli ráno ale bylo na březích Žabárny opět rušno. Již před 7 hodinou se začaly trousit děti se svým doprovodem. Po zaregistrování se u pořadatelů si pak mohly volně vybrat místo, kde hodlaly chytat. Startovné a občerstvení měly všichni mladí rybáři a rybářky zdarma. Zaregistrovalo se 32 malých závodníků. Tentokrát ale, díky hojnému doprovodu mladých závodníku, bylo na březích poměrně rušno. A tuto účast jde kvitovat s uspokojením.

Kapři mladým závodníkům brali obstojně v průběhu celého dopoledne. Závody byly odtroubeny ve 12 hodin. Opět následovalo rychlé spočítání výsledků a vyhlášení vítězů. Ti obdrželi hezké poháry a hodnotné rybářské věcné ceny. Ostatně věcné ceny obdržely všechny děti, které se závodů zúčastnily, i když se jim třeba zrovna žádnou rybu ulovit nepodařilo.

Výsledky:

1. místo – Samuel Schaul – 268 bodů
2. místo – Štěpán Vilímek – 227 bodů
3. místo – Martin Dittrich – 185 bodů
Největší ryba – Albert Jäger – kapr 54 cm

Po skončení oficiální části závodů nastala pořadatelům další směna. Bylo nutno vše sbalit, odvést do skladu a uklidit břehy. Až potom si část pořadatelů mohla na chvíli sednout k udici a v klidu posedět a prodiskutovat závody. Jak to bude se závody dál, rozhodnou členové výboru s chladnými hlavami později.

Na závěr mně dovolte pogratulovat všem vítězům, poděkovat všem zúčastněným, a hlavně všem sponzorům a pořadatelům. I přes slabší účast lze závody "Žabárna 2023" hodnotit jako zdařilé.

Poděkování sponzorům za podporu rybářských závodů mládeže

Řeznictví Aleš Divácký, Říčany

Rybářský sen, Ivančice

Sportovní rybolov.cz, Dana Mosoriaková, Ivančice

Carpsecret s.r.o., Letkovice

Tommi-fly.cz, Ivančice

Interdoor s.r.o., Oslavany