Rybářské závody na Žabárně 2017

08.06.2017

Rok se sešel s rokem a břehy rybářského revíru Jihlava 5M, tedy "naší" oblíbené "Žabárny" se v uplynulém víkendu (20. a 21. 5. 2017) opět nebývale zaplnily převážně v zeleném oblečenými postavami, posedávajícími kolem vody a upřeně hypnotizujícími různobarevné splávky, kterými nepříjemně studený vítr (zvláště v sobotu) smýkal zuřivě po hladině. Ano – na Žabárně se konaly tradiční rybářské závody.


V sobotu závody dospělých, v neděli pak závody rybářského dorostu. Jak z výše uvedeného vyplývá, svatý Petr, patron rybářů a šéf přes počasí, se s tím tentokrát moc nepáral. Zima byla zvláště při sobotních závodech opravdu nepříjemná. A zřejmě zima společně se Dny chřestu v Ivančicích i rybářskými závody v Medlově, akcemi konanými ve stejném termínu, ovlivnila i účast na závodech. V sobotu se sešlo 59 závodníků, v neděli, kdy jsme si pro změnu přetahovali děti s Noveskou partou, pořádající zájezd do Vídně, přišlo lovit ryby 47 malých rybářů. Odhadem tak o závody projevilo zájem o 20 % méně rybářů, než je dlouholetý průměr. Je to jistě škoda a ukazuje se, že odhadnout vhodný termín závodů v přeplněném kalendáři událostí v regionu, se stává velkou loterií.
Závody dospělých byly odstartovány úderem 6. hodiny. A hned vzápětí už byli v akci rozhodčí poctivě měřící a zapisující první úlovky. Ryby, převážně kapři, braly opravdu dobře. Vždyť vítěz jich za 6 hodin ulovil 10 kusů.


Pro závodníky bylo nachystané vydatné občerstvení, jak tekuté, tak pevné konzistenci. A i přes menší počet lovících, přihlížejících i fandících, uzená cigárka a krkovička na kotlíku rychle mizela. A k dobrému jídlu patří i dobré pivo. A výčep pracoval na plné obrátky a skvěle. V 9 hodin při střídání "štontů" pak stánky na chvíli přestávaly stíhat. Ale vše se zvládlo, každý svůj díl občerstvení dostal a v 9:30 hodin zase rybáři seděli nad svou udicí. Chladné počasí mělo jednu výhodu. Kapři brali průběžně po celou dobu závodů, ne jenom z rána, jak se mnohdy stávalo. A tak do poslední chvíle zuřil boj o vítězství. Za zvuku vuvuzely byly závody dospělých ukončeny přesně ve 12:30 h. A následovalo horečné sbírání úlovkových lístků rozhodčími, počítání bodů ve stylu, co cm délky ryby to jeden bod, a vyhodnocení výsledků. Ty nakonec vygenerovaly následovně:


1. místo Lukáš Ferenc ....................................s počtem bodů 468
2. místo Josef Ambros ....................................s počtem bodů 447
3. místo Jaroslav Růžička ...............................s počtem bodů 444
4. místo Tomáš Priehoda ................................s počtem bodů 374
5. místo Martin Sedláček ................................s počtem bodů 343

Největším úlovkem byl vyhodnocen kapr 73 cm dlouhý, kterého ulovil Josef Aldorf ml.

Vítězi se ale stali všichni zúčastnění, kteří přes nepřízeň počasí (ostatně mohlo být i hůř – naštěstí nepršelo) neváhali a přišli strávit příjemné dopoledne v kolektivu na stejnou notu naladěných rybářských souputníků.

Závody dětí byly odstartovány v neděli ráno, úderem 8. hodiny. Již u prezence dostali mladí závodníci a závodnice drobnou pozornost. Ostatně i občerstvení měly děti zdarma a ani startovné jsme od nich nevybírali. V prvé řadě jde přece o propagaci rybařiny mezi mládeží a o výchovu našich nástupců.

Rybářský dorost závodil ve dvou kategoriích – do 10 roků a starší. Děti si na rozdíl od dospěláků mohly sami vybrat, kam se na břeh Žabárny usadí. Vzhledem ke slabší účasti bylo místa dost. Počasí se uklidnilo a později konečně vykouklo i sluníčko. I dětem se poměrně dařilo a úlovkové lístky mnohých se úspěšně plnily. Občerstvení, dle ohlasů zúčastněných, fungovalo opět na výbornou. K cigárce z udírny a krkovičce z kotlíku v nabídce přibyl dětmi oblíbený párek v rohlíku. Vše šlo na odbyt jedna radost, ku spokojenosti všech.


Než jsme se nadáli, bylo poledne a konec závodů. Po spočítání výsledků byly vítězům předány poháry a hodnotné ceny. Po vyhodnocení nejlepších pak byly rozdány ceny i těm méně úspěšným. Každý malý rybář závodník si domů odnesl nějakou odměnu za své snažení. Šťastné oči dětí byly pro nás, pořadatele, tou největší odměnou a balzámem na znavená těla. Pro úplnost uvádím výsledky závodu mládeže, byť opět vítězem byl každý, kdo dorazil a zúčastnil se.

Pořadí závodů mládeže:


Mládež do 10 let:
1. místo - Simona Adamová ............................201 bodů
2. místo - David Robotka ................................179 bodů
3. místo - Simona Rosendorfová ....................123 bodů

Mládež nad 10 let:
1. místo - Lukáš Buchal ....................................226 bodů
2. místo - Vojtěch Vorel ....................................173 bodů
3. místo - Adéla Kolářová .................................130 bodů

Největším úlovkem v kategorii mládež byl vyhodnocen kapr 60 cm, kterého ulovil Tomáš Kábele

I přes nižší účast lze rybářské závody 2017 hodnotit jako zdařilou akci. A všichni se již určitě těšíme, jak se za rok na Žabárně opět sejdeme a užijeme dva dny společné rybařiny ale nejen rybařiny. Na závěr bych moc chtěl poděkovat kolegům pořadatelům za pořádný kus vykonané práce. Vše klaplo, tak jak mělo a v pondělí už nebylo po nějakých závodech v okolí Žabárny ani památky.

Petrův zdar

Poděkování sponzorům za podporu rybářských závodů pro mládež

Řeznictví a uzenářství Aleš Divácký, Říčany

Sportovní rybolov.cz, Dana Mosoriaková, Ivančice

Rybářské potřeby Fishbis, Zbýšov

Carp secret, Alena Šimáková, Letkovice

GIFOS s.r.o., Stanislav Opálka, Brno - Horní Heršpice

Interdoor s.r.o., Oslavany

Obec Nová Ves