Rybářské závody dětí na rybníku Cortina 3.9.2016

08.09.2016

Slunečné, bezvětrné počasí s příjemnými teplotami daroval patron rybářů Sv. Petr všem účastníkům dětských závodů pořádaných MRS, z.s., pobočným spolkem Nová Ves, tradičně jako rozlučku s prázdninami na rybníku Cortina v Letkovicích. Na soukromém rybníku, který je majetkem pana Libora Samlíka, člena našeho spolku, jsou závody pořádány z důvodu, aby si mohly ryby zachytat i ty děti, které nejsou dosud majiteli rybářských lístků, a na rybářském revíru by tak ryby chytat nemohly. Závody byly zahájeny v 8 hodin. Za typického žbluňkání postupně do rybníka dopadaly splávky, olůvka, krmítka a háčky s nástrahou více než 40 malých závodníků. Nastala chvíle napětí a očekávání, zda ryby budou v tomto teplém dni brát….. Bohužel, žádná sláva to nebyla, i když bylo do rybníka před závody nasazeno 50 kg kaprů. Ale nebyl to ani žádný totální propadák. 76 cm dlouhý amur bílý a několik kaprů přes 50 cm nejsou určitě zanedbatelné úlovky a udělaly by radost i každému dospěláckému rybáři.

Aby se děti, které by už rybolov třeba začínal nudit, zabavily, připravili pro ně pořadatele doplňkové soutěže. Například házení šipek, střelba ze vzduchovky na terč a taky vzdělávací soutěž v poznávání rybích druhů.

Dopoledne příjemně ubíhalo a když mladí závodníci dostali hlad a žízeň, bylo pro ně připraveno občerstvení v podobě limonády, párku v rohlíku nebo cigárky z udírny. To vše na náklady pořadatelů. Zkrátka nepřišel ani doprovod mladých rybářek a rybářů. Pro ten bylo připraveno řádně vychlazené pivko. A že tedy šlo na odbyt!

Ve dvanáct hodin byly závody ukončeny. A po spočítání výsledků následovalo slavnostní vyhlášení vítězů. V našem případě tedy spíše vítězek. Nejvíce bodů, 142, získala a na prvním místě se umístila Veronika Šlapanská, druhé místo získal s počtem bodů 131 a čest chlapců tak zachránil Lukáš Bartoník. Třetí s počtem bodů 114 byla Anna Surovcová. Anička rovněž získala cenu za největší ulovenou rybu, což byl již zmíněný amur 76 cm dlouhý. Postupně bylo vyhlášeno pořadí všech dětí, které ulovily nějakou rybu. A ty si pak podle umístění samy vybíraly z vystavených cen. Nakonec, systémem "kdo dřív přijde, ten dřív mele" (a taky trochu "silnější vyhrává") si zbylé ceny rozebrali mladí závodníci, kteří letos neměli štěstí a žádnou rybu se jim ulovit nepodařilo. A nakonec byli všichni spokojeni.

Pár strohých čísel závěrem:

Závodů se zúčastnilo 47 dětí. Ulovilo se celkem 30 ryb, z toho jeden amur a 23 kaprů. Alespoň jednu rybu ulovilo 14 mladých rybářů. Snědlo a vypilo se co se sníst a vypít mělo...

Čísla jsou jen čísla a nevypovídají o celkové atmosféře dne. Tak nezbývá na závěr celou akci vyhodnotit jako velmi zdařilou. Pohodové rybářské dopoledne v kolektivu kamarádů, známých a přátel Petrova cechu v krásném prostředí Cortiny se opravdu vydařilo. A pokud přitáhlo k rybařině byť jen jednoho nového malého (nebo i velkého) rybáře, splnilo svůj účel dvakrát.

Výsledky závodů

1. Veronika Šlapanská 142 bodů
2. Lukáš Bartoník 131
3. Anna Surovcová 114
4. Sabina Machotková 89
5. Tomáš Vyskočil 75
6. Jakub Šlapanský 61
7. Tereza Šlapanská 54
7. Jana Svobodová 54
8. Jan Horák 50
9. Ester Dohnalová 46
10. Antonín Sekerka 43
10. Antonín Rosendorf 43
11. Kristýna Šlapanská 42
12. Hana Krutišová 39
12. Jan Soukop 39
13. Nikolas Schaul 37
14. Adéla Kolářová 35

P.S.

Velké poděkování patří všem sponzorům závodu kterými byly firmy:

Interdoor s.r.o. Oslavany

Rybářské potřeby Fishbis Zbýšov

Rybářství Baťa, Ivančice

Dana Mosoriaková, rybářské potřeby Ivančice

Rybářské potřeby v Letkovicích Carpsecret

Obec Nová Ves

a také panu Liboru Samlíkovi za zapůjčení rybníka Cortina.

Děkujeme za účast a těšíme se na další setkání na rybářských závodech v roce 2017.